Bu Blogda Ara

2 Aralık 2009 Çarşamba

YİĞİT BULUT’A CEVAP


Sayın Yiğit Bulut

2 Aralık çarşamba günü köşenizde OMV ye ilişkin yazınızı ilgiyle okudum ve durumdan vazife çıkararak size yazmaya karar verdim.Köşenizde görüşlerimi ele alıp almayacağınızı,okuduktan sonra bir köşeye atıp atmayacağınızı bilemediğim için bu mektubu www.tufandarbaz.blogspot.com adlı sitemde de yayımlayacağım.

Sn.Bulut ne OMV nede diğer konulardaki görüşlerinize katılmıyorum saygı duymaya çalışıyorum ama çokta başarılı olamıyorum zira bilmediğiniz o kadar çok konuda yazı yazıyorsunuzki insan zorlanıyor. Her konu hakkında herkesin bir görüşünün olması çok doğaldır ama toplumda kanaat önderliğine soyunmuş iseniz çok dikkatli olmanız gerekir zira biz toplum olarak fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmayı çok severiz olurda değerli okuyucularınız sizi hakikaten derin bir bilgiye sahip olarak algılayabilirler ve zikir sahibi olmaya kalkarlar.

Size bu eleştiri ağır ve haksız gelebilir ama eğer kendinizle samimi olarak yüzleşmek istiyorsanız son bir ayda köşenizde yazmış olduğunuz yazıları tekrar tekrar okuyun ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Sn.Bulut OMV ve POAŞ ortaklığını yaratan kişi olarak günümüzde ne sermayenin nede bilginin serbestçe dolaşımına engel olabilecek bir sistem düşünemiyorum,zaten pratikte bunu gösteriyor.
Siyasi otoritelerin nerede olursa olsun yapay olarak koymaya çalıştıkları engeller bir süre sonra Berlin Duvarı gibi üzerlerine yıkılıveriyor.

Size eleştirdiğiniz konuda bir düşünce ufku açabilmek için eski Cumhurbaşkanımız Sn.Süleyman Demirelin Adapazarı Toyota fabrikasının açılışında yapmış olduğu konuşmadan bir alıntı vermek istiyorum.Belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz Toyota fabrikasının bulunduğu arazi tarım alanı idi bizim arazinin vasfını değiştirmemiz iki yılımızı aldı zira hayata tek bir noktadan bakmaya alışmış insanlarla uğraşmak hiç kolay olmadı! Bizim bu çabalarımızı bilen Sn.Süleyman Demirel kendisine has üslubu ile konuşmasının bir noktasında o araziden elde edilecek tüm patates rekoltesinin bir Toyota otomobiline eşit olacağını vurguladı ve düşünenlere emeği geçenlere teşekkür etti. Netice Toyota Türkiye ihracatının 2.sırasına oturdu birinci sırada kim var dersiniz hani o kamu arazisini bedava tahsis ettiği için neredeyse yüce divan gidecek olan Sn.Mesut Yılmazın araziyi tahsis ettiği Ford.

Sn.Bulut OMV ye eleştiri getirirken yukarıda verdiğim iki örneği dikkatle düşünün.Yazınızda bizlerin dışarıya faiz ödemekten bıktığımızı birde bizlerin veya çocuklarımızın OMV ye para kaptırmamızı istiyorsunuz,ne kadar haklı bir istek ama isterseniz bir araştırın ne kadar yap işlet devretle yapılan enerji santrali varsa acaba devlet kw saat başına ne kadar fiyat garanti etmiş bir kopya daha vereyim inşaat şirketi olmayan kaç enerji oyuncusu var.

Sn Bulut o korktuğunuz para kaptırma işi OMV gibi yatırım yapanlarda olmaz benim söylediklerimde olur zaten bugün kaptırıyorsunuz. Nabuco projesine de eleştiri getirip başını OMV çektiği için tekel olmasından korkuyorsunuz oysaki tam tersi eğer o proje hayata geçebilme şansı bulursa konsorsiyumu oluşturanların cesaretleri yetmediği için İran gibi çok önemli bir oyuncuyu dışarıda bırakmasına rağmen Türkiyede şu anda oynanan tekel yada sizin tabirinizle piyasanın kimin tarafından hangi ölçüde kontrol edeceğinin oyununu bozacaktır,lafı bile yetmiş Rusya hemen yeni bir proje önerisiyle gelmiştir.

Eğer karşı çıktığınız buysa o zaman kendinize şu soruyu sorun "Samsun-Ceyhan" boru hattı kime tahsis edilmiştir ve onu takip edecek rafineri kime verilecektir biraz kopya istermisiniz görünen aktör Çalık grubu kimlerle beraber,İtalyan Eni,Rus Gazprom mavi akımda kim var hadi onu da siz bulun.

Sn.Bulut,bilmem hatırlarmısınız bir yaz günü Bodrum Milta tatil köyünde iyi bildiğinize inandığım teknik analiz üzerine CNN TÜRK te program yapmanızı size önermiştim yaptınız ve gayet başarılı oldunuz bence siz aynı konuya  geri dönün.

Sevgiyle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder