Bu Blogda Ara

13 Eylül 2013 Cuma

CHP nin SEÇİM STRATEJİSİ NE OLMALI.?

 Kamu harcamalarını kısıp bütçeyi dengelemek,devlet mülkiyetindeki işletmeleri özelleştirmek,ekonomik faaliyetlerde devlet kontrol ve müdahalesini azaltmak yada kaldırmak,sınırları ithalata açarak rekabete izin vermek,para ve sermaye hareketleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak yada azaltmak ekonomide süratle patlama yapmakta, gümrük duvarları arkasında korunanlar,verimsiz işletmeler ya dönüşmekte yada iflas ederek piyasadan çekilmektedir,işsizlikte önce büyük bir sıçrama olmakta ancak akabinde istihdamda da büyüme başlamaktadır. 

Merhum Turgut Özal la başlayan 2001 krizi sonrası IMF öncülüğünde Kemal Derviş tarafından geliştirilen ve 2003 seçimlerinden bu yana AKP tarafından uygulanan bu NEO KLASİK İKTİSAT anlayışı Türkiyede de son derece başarılı sonuçlar vermiş ve vermeye devam etmektedir. Bu gerçek bizi CHP nin seçim stratejisini çoğu zaman dile getirdiği gibi ekonominin başarısızlığı üzerine kurmaması gerektiğini söylemektedir.

 Yukarıda anlatmaya çalıştığım ekonomik durumun sürdürülebilir olması güvenilir bir hukuk düzeni,çağdaş bir eğitim sistemi,insan haklarının temel alındığı bir özgürlük düzeni,vatandaşların kendilerine yönelik konularda serbestçe seçim yapabilmeleri,ifade ve düşünce özgürlüğünün mutlak güvence altında olduğu bir demokratik düzenle mümkün olabilir. 

AKP iktidarının ilk yıllarında Avrupa Birliğini bütünüyle benimseyerek bu noktaya yaklaşırken Sn.Başbakanın meşhur "one minute" çıkışıyla Avrupa Birliği çıpasından hızla uzaklaşmağa başlamış ve son dönemde izlemiş olduğu dış politika ile de kendi ifadeleriyle "değerli bir yanlızlık"içine düşülmüştür.

Bana göre CHP seçim stratejisini ikinci paragrafta anlattığım olgular üzerine kurarsa genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarıyı yakalar.

Sevgiyle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder