Bu Blogda Ara

10 Ekim 2009 Cumartesi

AYAKKABI FIRLATAN GENÇ ARKADAŞ


Doğum tarihini bilmiyorum ama erken 20 ler de olmalısın yani 80 li yılların 2.yarısından,fırlattığın ayakkabı nike markaymış gerçek ise halin vaktin yerinde olmalı yok eğer çakma ise fırlattığın ayakkabının arkasında yatan sistemle de barışık olmalısın. 
Benim gençliğimde piyasada sadece 2 türk markası vardı biri Raf diğeri Venüs, Venüs hali vakti olanların tercihi marka Raf ise biz memur çocuklarının markası değil birini maksadı ne olursa olsun fırlatmak başucumuzda saklardık aman bir şey olmasında mümkün olduğu kadar uzun süre giyebilelim diye.
Emperyalizmin oyuncularından olduğuna inandığın bir kurumun başkanını kopya bir yöntemle protesto ettin,akşamda hemen hemen her kanalda boy gösterdin ya onlar çağırdılar ya sen kendin organize ettin ne büyük bir fırsat değil mi her işin magazin tarafını rating almanın bir fonksiyonu olduğunu sanan medyamızla güzel bir ikili olmuştunuz. Merakla izledim seni bir şeyi protesto ettiğine göre hem o şey hakkında hemde anti tezi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalı üstelikte sana ayrılmış kısa bunları anlatabilmeliydin.
Düşüncelerin ne olura olsun gördüklerim ve duyduklarım beni üzdü zira ;
  1- Konular hakkında hiç bir derinliğe sahip olmadığını hissettim
  2- Bildiğin yüzeysel bilgiyide onları kısa zamanda ve sade vatandaşın anlayabileceği dille anlatma becerinin olmadığını gördüm
  3- Büyük bir gururla Yoldaşlarının seni yalnız bırakmadığını söyledin ama çok eski ve kopya olan Yoldaş sözcüğünü de içinde bulunduğun sosyal grubun bir simgesi olarak kullandın.

Genç Arkadaşım günümüzde ölçüyü kaçırmadan herkes her şeyi protesto edebilir ve tepki koyabilir hazır IMF Başkanını yakalamışsın sorsana iki tane soru ama nerede o bilgi birikimi sende o bilgi birikimin yoksa eleştirdiğini sandığın düzenin sosyal izdüşümlerini nasıl analiz edipte çözüm önereceksin,ancak magazin boyutu ağır basan bir eylem ve beylik sözlerin arkasına sığınıp edilen birkaç kelam dışında.

Takip eden günlerdeki eylem biçimleri o ağzınıza sakız ettiğiniz mazlum halkların ve emekçilerin sadece ve sadece biraz daha mazlum biraza daha fakirleşmesinden başka hiçbir sonuç doğurmadı oysa siz onların hakları için yollara düşmüştünüz. Ne garip bir çelişki sence de öyle değilmi şöyle ormana bir bak ormanının içinde bir ağaç olup da yanındaki ağaca bakmak yerine.

Genç Arkadaşım Dünya 2008 yılında ABD de başlayıp bir ahtapot gibi bütün dünyayı saran tarihte eşi benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya kaldı halen bu krizi atlatmış değil ve şu an yakalanan umut ışığının parlayan bir ampulemi yoksa sönen bir kandilemi döneceği konusunda da bir kesinlik yok. 

Genç Arkadaşım o ayakkabı fırlattığın IMF var ya aynen böylesi bir kriz sonrası ( 1929 iktisadi buhranı ) doğmuş ve 27 Aralık 1945 de 45 ülkenin katılımı ile BRETTON WOODS kasabasında para birimleri arasındaki aşırı oynaklığı dengelemek amacıyla kurulmuş ve referans değerin Altın olması kararlaştırılmıştır.
Türkiye IMF e 1947 de katılmıştır.Bugün 186 üyesi olan IMF muhtelif uzmanlardan oluşan BİR DOKTOR HEYETİ GİBİ çalışır ve hastalığa yakalanmış her üyesine hem tedavi için hemde bir daha hastalanmaması için reçete yazar. 
Türkiye 1961 den bu yana IMF in kapısını tam 19 kere çalmıştır.Düz mantık diyor ki  bu kadar sık hastalanırmı ya doktor ve onun tedavi şekli yanlış yada hasta söz dinlemiyor ampirik çalışmalar ikincisini gösteriyor hasta o sebep bu sebep bir süre sonra tedaviden uzaklaşıyor ve çok geçmeden yeniden hastalanıyor ama her seferinde verilen ilaçların dozu biraz daha yükseliyor ve biraz daha acıtıyor. 

Genç Arkadaşım sen hastayı bırakmışsın Doktorla uğraşıyorsun !!
 biraz daha genel kültürünün artmasına katkıda bulunayım 1970 lerde yaşanan petrol krizinden çıkışta Altını Referans alan bir sistemin yetersiz olduğu sonucuna varıldı ve tarihe 2.Bretton Woods Kararları olarak geçen bu kez Amerikan Doları referans değer olarak Altının yerini aldı ve bugünlere geldik insanlar ayakkabı atmak yerine yeni bir referans değerimi bulalım yoksa $ lamı devam edelim mi tartışıyorlar e Başbakanının ONE MİNUTE dediği bir toplumun gencide AYAKKABI ATAR !!! 

NEME LAZIM BİZE BİLGİ- ANALİZ- SENTEZ !!! HEP BERABER ELLER HAVAYA !!! BİZE OYNAMAK YARAŞIR.

Sevgiyle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder